W piątek 4-go Grudnia, w Paryżu ruszyła ekspozycja „Rozwiązania COP21”. Prawie 50 000 oczekiwanych zwiedzających będzie miało okazję „przeżyć klimatyczne doświadczenia i odkryć istniejące praktyczne rozwiązania które zabiorą nas w erę po-węglową”. Choć w centrum uwagi  będą oficjalne negocjacje, to na tej imprezie w samym sercu Paryża znajdą się wystawy dla całej rodziny, wykłady oraz filmy dla każdej grupy wiekowej, wszystko aby „zaprosić podmioty niepaństwowe do wymiany swoich rozwiązań klimatycznych z większą widownią”.

Te „niepaństwowe podmioty” to mianowicie międzynarodowe korporacje, które pragną kreować się na przyjazne klimatowi, choć w rzeczywistości za zamkniętymi drzwiami aktywnie blokują postęp w negocjacjach klimatycznych. Wśród sponsorów można znaleźć takie firmy jak Coca-Cola, Renault, Evian (marka w posiadaniu Danone – przyp. tłumacza), Michelin, Suez, Carrefour, L’Oréal które wierzą, że przeznaczając na ten cel część swoich środków i pieniędzy będą w stanie zwiększyć swoje zyski poprzez rażący Greenwashing (ekościema – działanie firmy, które nie wpływa znacząco na poprawę środowiska, ale sprawia wrażenie, że firma jest wrażliwa na kwestie ekologiczne. – przyp. tłumacza). Oferując wymyślne imprezy zarówno dla społeczeństwa jak i decydentów, firmy te zapewniają sobie wpływ na COP21.

 

Wielu odwiedzających ekspozycję to zaniepokojeni obywatele, którzy uważają zmiany klimatyczne za ważną kwestię i zamiast mieć możliwość zapoznania się z wyzwaniami i prawdziwymi rozwiązaniami kryzysu, poznają wersję zmian klimatycznych lansowaną przez Coca-Colę. Oferując nam fałszywe rozwiązania, firmy te ciągle odwracają naszą uwagę od skutecznych odpowiedzi na kryzys klimatyczny, przez co postęp w walce ze zmianami klimatycznymi jest do dziś tak powolny.

 

Ten rodzaj Greenwashingu nie jest uprawiany jedynie podczas szumu wywołanego przez COP21 w Paryżu. Ta praktyka stała się normą dla korporacji na całym świecie i można ją obserwować od Volkswagena po H&M.

 

Jesteśmy zielonymi aktywistami, którzy są oddani ratowaniu naszej planety przed nadciągającą katastrofą klimatyczną. W związku z tym demaskujemy te fałszywe rozwiązania, aby upewnić się, że wszyscy zdają sobie sprawę, jakie są faktyczne metody zażegnania z kryzysu.

 

Źródło obrazka: http://static5.businessinsider.com/image/524b2a87eab8ea5e2b40fdb4-1200-924/shutterstockgreen-paint.jpg

Podziel się!Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn